Ako vydržať a zvíťaziť s diétou

V predchádzajúcom článku som písal o dôvodoch. Dôvod je ten najsilnejší faktor, ktorý nás poháňa k úspechu. Či už je to v zdraví alebo inej oblasti. Sú tu však ešte iné faktory, ktoré celý proces zjednodušujú.

Určite to poznáte, niektoré veci robíte z ľahkosťou a do iných sa Vám veľmi nechce a ani tak dobre neodsýpajú. Umelci spomínajú múzu. Skúsme sa teda pozrieť hlbšie na to ako to celé je a prečo by ste sa mali riadiť podľa toho ako to cítite. Pozor, pocity si nemýľte s lenivosťou či pohodlnosťou.

 

Čím jednoduchšie tým lepšie

Po predchádzajúcich článkoch asi nebudem musieť vysvetľovať to čo je všetkým jasné. Na to aby ste odbúrali tuk máte v princípe tieto dve možnosti.

  1. Buď sa budete sústrediť na extra zvyšovanie výdaja energie, teda fyzickej začnete cvičiť.
  2. Alebo sa budete sústrediť na znížený príjem jednoduchých cukrov za súčasného príjmu zvýšenia bielkovín, vlákniny a mikroživín.
  3. Ideálne je kombinácia oboch. Pohyb samozrejme ľahší, ak sa dá. Čo je najlepším riešením.

O týchto možnostiach sa môžete dočítať aj v mojej brožúrke – 4 triky na chudnutie. Poďme sa na to pozrieť trochu detailnejšie.

Športovci a „fitnesáci“ určite pôjdu prvou cestou. Je im to srdcu blízke a okrem získania vyšportovanej postavy sa im do tela uvoľňujú endorfíny. To asi pozná každý, kto niekedy robil nejaký šport. Dávka endorfínov pôsobí ako „droga“ a tak sa Vám ľahšie prekonáva odpor/prekážka voči cvičeniu. Na to aby ste prekonali tzv. mŕtvy bod, kedy sa z cvičenia stane zvyk s vylučovaním endorfínov potrebujete cvičiť minimálne 30 minút každý deň po dobu +/-30 dní. Pri extra zvýšenej fyzickej námahe (nemyslím tým strečing, rýchlu chôdzu či ľahké cvičenie) si dajte pozor na tieto dve veci. Nadmerné opotrebovanie kĺbov a regenerácia svalstva. Čím ste starší, tým je to horšie. Ak to zanedbáte hneď od začiatku, pocítite to o niekoľko rokov. A vtedy s tým už nebudete vedieť nič spraviť. chondroprotektíva, hydrolyzovaný kolagén spolu s vitamínom C a organické minerály musia byť povinnou výbavou. Na rýchlejšiu regeneráciu zas môžete využiť colostrum a pod. Každopádne si na cvičenie musíte nájsť čas každý deň. A to aj po skončení diéty. Ak s ním raz začnete a prestali by ste, vrátite sa tam, kde ste boli. Váhu teda môžete upraviť intenzitou cvičenia. No každopádne ku každému cvičeniu musíte taktiež prispôsobiť stravu. Nefunguje to tak, že si odcvičíte, miniete cukor z pečene a po cvičení si dáte sladučký keksík plný sacharidov. (pozor aj množstvo „proteínových“ tyčiniek, obsahuje priveľa sacharidov). Veľa fitnesákov na prepočet kalórií používa rôzne presné či menej presné prístroje, a aplikácie do mobilov. O tom ako výpočet kalórií funguje sa dočítate v tomto článku .

Berte do úvahy fakt, že:

  1. toto vás musí fakt baviť
  2. si na to musíte nájsť čas – ľudia idúci touto cestou sú často profi/polo-profi športovci/tréneri a pod.
  3. vás musí dlhodobo baviť sledovať príjem a výdaj kalórií.

Existujú aj ľudia, ktorí na pravidelné cvičenie nemajú čas, alebo im to nedovoľuje zdravotný stav. Ak chcú redukovať tuky, tak môžu využiť druhý spôsob. Upravia si stravu. Odbúrajú sacharidy a nahradia ich vlákninou a bielkovinami. Dajú si pozor na množstvo tukov. Tu chcem ale veľmi dôrazne upozorniť, že strava nesmie byť jednotvárna. Už som sa stretol s „jedálničkami“ kde si doslova dávate len banány, alebo istý nemenovaný druh jogurtu, či jogurtového nápoja. Prosím toto ad 1) nefunguje a ad 2) dobre si pozrite obsah sacharidov ad 3) skôr si zdravotne uškodíte, než pomôžete ad 4) dosiahnutá zmena nie je trvalá keďže sa nenaučíte vhodne stravovať 🙂

V podstate tu máte dve možnosti. Buď si budete stravu pripravovať podľa jedálnička. A to chce presnú prípravu a presné spočítanie kalórií. Alebo využijete doplnky stravy s presne namiešaným zložením. Doplnky by mali byť postavené na zníženom obsahu cukrov a zvýšenom podiele bielkovín. Aj tu je dôležité aby ste telu dopĺňali mikroživiny (vitamíny a minerály). Doplnky sú väčšinou spojené aj s presnými inštrukciami ako a kedy ich treba užívať. Takýto presný návod, aj s mojimi ďalšími tipmi  a radami nájdete v mojej knihe

Úplne ideálny stav by nastal, ak by ste si k tomuto druhému spôsobu denne vedeli nájsť 30 minút na rýchlu chôdzu, strečing, či ľahké cvičenie.

Druhá voľba, s náhradami stravy (doplnky výživy), je jednoduchá a zvládnuteľná pre každého, keďže sa nepotrebujete venovať príprave, či nakupovaniu špeciálnej stravy. 

V rámci programu redukcie tukov by malo byť zapracované aj obdobie, kedy sa učíte stravovať tak, aby ste v budúcnosti zas nemuseli absolvovať ďalšiu diétu. Samozrejme Vaše nastavenie hlavy je tiež podstatné. Pár vecí si môžete prečítať v mojich článkoch a detailne to rozoberám vo svojej knihe.