Najdôležitejšia ingrediencia pre Vaše chudnutie...

Z celého procesu chudnutia je asi najrozhodujúcejší jeden faktor, ktorý väčšina ľudí prehliada alebo podceňuje.

V tomto článku sa na neho zameriam. Aby som dlho nechodil okolo horúcej kaše tak Vás tú ingredienciu predstavím.

– Váš skutočný dôvod, PREČO…? – 

Áno, 90% ľudí zlyhá, lebo pred sebou jasne, úprimne a zrozumiteľne nedefinujú dôvod prečo by mali schudnúť. Toto neplatí len v diéte, ale všeobecne a verte mi, mám s tým veľmi bohaté osobné skúsenosti. Tie sa mi potvrdili aj v mojom profesionálnom živote pri práci s ľuďmi. V podstate všetko čo nás riadi sme my sami.

Sme tvorcovia našich osudov. Hoci sa nasledujúce riadky môžu zdať pritiahnuté za vlasy, skúste nad nimi porozmýšľať.

Každý sám je zodpovedný za to, čo sa mu v živote deje. To v akom stave má financie, vzťahy, zdravie i svoju postavu. Vy ste ten/tá, ktorý sa rozhodol/la čo bude robiť, akú prácu vykonáva, s kým a ako komunikuje, čo zjedol, ako sa odmeňuje. Aj to ako sa postaví k vzniknutej situácii, v ktorej sa nachádza bez svojho pričinenia. 

Možno sa Vám vyššie napísané môže zdať arogantné, no ak si uvedomíte podstatu a pripustíte, že to tak môže byť, máte už z polovice vyhraté.

Ste tým, čo si o sebe myslíte, že ste.

Myšlienky sú veľmi silným nástrojom a Vy ich môžete využiť vo svoj vlastný prospech. Ak veríte, že môžete schudnúť tak naozaj môžete. Ak tomu neuveríte, tak sa to nestane. No ešte pred tým, ako začnete na niečo konkrétne myslieť a veriť, vám hlavou prebleskne myšlienka. Jedna jediná. Tá je výsledkom podnetu. Ten podnet je väčšinou dobre ukrytý dôvod na vytvorenie tej myšlienky. Dám Vám príklad. 

Hlavou mu prebleskla myšlienka. Mohlo by to byť aj inak? On ju zachytil a začal o tom uvažovať. Sústredil sa a pomaly začal veriť. ………

A výsledkom bola veta. „A predsa sa točí!“ 

 

Zamysleli ste sa aký bol dôvod na tú myšlienku?

V tomto prípade mohol byť základný dôvod uspokojenie zvedavosti, či sebarealizácia. No možno to bolo úplne inak a ja som ten pravý dôvod neobjavil.

Každopádne, v rámci nášho uspokojenia máme niekoľko druhov potrieb. Od základných fyziologických, cez pocit istoty a bezpečia, potreby sociálnej komunikácie, alebo potreby uznania až po sebarealizáciu.

Pokiaľ by ste teda mali hľadať dôvod tak hľadajte tam. Pýtajte sa stále samého seba. Prečo naozaj chcem schudnúť? Buďte sebecký. Môžete chcieť aby Vás akceptovalo okolie, alebo jedna konkrétna osoba. Môže to byť pocit istoty s ohľadom na Vaše zdravie. 

Dôvodom môže byť pozitívna, ale i negatívna motivácia. Obe fungujú rovnako dobre. Každý z nás je nastavený inak. Pre niekoho, je hnacím motorom pozitívna a ťahá ho k lepšiemu stavu. Pre iného, je hnacím motorom stav, z ktorého má strach a chce z neho uniknúť. 

Každopádne pozitívne nastavenie mysle je zdravšie. Mňa osobne dlhú dobu sprevádzal stav, kedy som chcel z nejakej situácie uniknúť – teda to bola negatívna situácia. (napr. z toho aby som chodieval do práce od 8-16, alebo aby som mal dosť času, alebo aby som mal dosť peňazí …). Tak som si ju pretransformoval na pozitívnu myšlienku. Chcem mať svoje podnikanie, kde budem sám sebe pánom a bude mi prinášať dosť času i peňazí a  budem mať šťastný život. Môžete postupovať podobne. 

 

Pozitívna motivácia

Schudnem, budem viac atraktívny.

 

Schudnem a moje telo bude zdravšie a budem žiť šťastnejší a dlhší život pre svoje deti.

Negatívna motivácia

Schudnem lebo nechcem aby mi vysmievali.

 

Schudnem, lebo takto dostanem infarkt a nikdy neuvidím vyrastať svoje vnúčatá.

Ako nájsť skutočný dôvod?

Veľmi dobrá metóda na to ako nájsť ten pravý dôvod, je vnútorne sa porozprávať sám so sebou. Môžete sa sám seba pýtať a aj si odpovedať. Odpovede si píšte na papier a pýtajte sa ich znova a znova. Využiť môžete aj pomoc kamaráta či blízkeho človeka, nech sa vás pýta. 

Poznáte jedinú otázku 2-3 ročných detí? 🙂 Áno, na všetko sa opýtajú „A prečo + prípadne ešte zopakujú vašu odpoveď? “ Spravte to 20* po sebe so svojimi odpoveďami. Takže 

1.“Prečo chcem schudnúť?“ – lebo chcem byť zdravšia

2. A prečo + chcem byť zdravšia?

3.

20.

Choďte tak hlboko ako len dokážete.

Iným spôsobom na získanie odpovede je využitie sily meditácie či ponorenie sa do hladiny Alfa. Viac krát sa mi stalo, že kým som zaspal, položil som si jednu jednoduchú otázku. Ráno som vstal s odpoveďou.

Ak máte svoj dôvod, pristúpte k ČINU! Urobte to do konca dňa. Nikdy, opakujem nikdy si nesmiete si ísť ľahnúť aby ste nespravili aspoň prvý krok! – vytlačte si obrázok / spravte si plán a pod. Cez noc vaša hlava spracuje Vaše nové nastavenie. Ak to nespravíte, v noci si hlava nájde výhovorku.

 

Ako zistíte, či ste našli správny dôvod?

Ak nájdete svoj skutočný dôvod, budete to vedieť. Budete to cítiť vo svojom vnútri. Počúvajte svoj 6-ty zmyslel. Ten dôvod Vás bude hnať silou, ktorá nikdy neoslabne. Je to taká sila, ktorá dáva Vašim činom palivo. Doslova nevyhoríte. O čo viac, Vy uveríte že ten stav dosiahnete. Ten pocit Vás bude nalievať takou silnou emóciu, že prekonáte všetky ťažkosti. A nakoniec svoj žiadaný stav aj dosiahnete. Ak ste v diéte zlyhali, nesprávne definovaný dôvod, mohol byť jednou z hlavných príčin.

Všetko máte vo svojich rukách. Teda skôr vo svojej HLAVE!

Viac o technikách nastavenia hlavy i hľadania dôvodu sa dočítate v mojej e-knihe Kráľovná plesu alebo ako jesť a nepribrať.